Ropień

Witam. Moja siostra ma topień na pośladku. Chirurg w szpitalu dał jej tylko Antybiotyk. Nie chcą jej zrobić zabiegu chirurgicznego. Czy to samo przejdzie? Co zrobić w takiej sytuacji?

dr n. med. Maciej Świtoński

Myślę, że nie rozpoznano ropnia, a naciek zapalny. Czy chodzi o zmianę zapalną na pośladku, czy chodzi o okolicę okołoodbytniczą? Nie mniej leczenie nacieku zapalnego podczas, gdy nie uformował się jeszcze zbiornik wypełniony treścią ropną (ropień) polega na próbie antybiotykoterapii w nadziei na zatrzymanie procesu zapalnego. Natomiast ropień jest wskazaniem do jego nacięcia, opróżnienia z treści ropnej i drenażu z uzupełniającą leczenie antybiotykoterapią. Dobrym narzędziem pomagającym lekarzowi w rozstrzygnięciu dylematu, czy ma do czynienia z ropniem, czy jeszcze z naciekiem zapalnym jest badanie ultrasonograficzne podejrzanej okolicy ciała. Jeśli nadal macie wątpliwości, to proszę ponownie udać się do chirurga w celu rewalidacji pierwotnie postawionego rozpoznania.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3117 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.