konizacja szyjki macicy - hpv 31

Panie Doktorze czeka mnie zabieg konizacji szyjki macicy. Mam potwierdzoną przez test mRNA przetrwałą infekcję wirusem hpv wysokoonkogennym 31. Czy po wycięciu zmiany wraz z obrębem zdrowych tkanek, co musi potwierdzić wynik histopatologiczny będę bezpieczna, zdrowa nie będę miała tego wirusa już w organizmie, gdyż był tylko w tej zmianie, czy nadal on pozostanie i może ponownie się po jakimś czasie pojawić? Czy istnieje też możliwość, że mam go w innym miejscu np. gardle, odbycie, sromie? Czy po zabiegu konizacji można zajść w ciążę? Dziękuję za odpowiedź.

dr n. med. Piotr Siwek

Konizacje przeprowadza się, aby wyciąć zmiany dysplastyczne (zmiany nabłonka), a nie jako leczenie przeciwwirusowe. Tym niemniej zdarza się, że po takim zabiegu wirusa pozbywamy się. Celowe jest wówczas poddanie sie szczepieniom, aby uniknąć ponownego zakażenia. Oczywiście może tez być infekcja w innej części ciała.Po konizacji można zajść w ciążę.

dr n.  med. Piotr Siwek

dr n. med. Piotr Siwek

  • Ginekolog, położnik
Ten lekarz udzielił 4414 porad

Wysokiej klasy fachowiec, doktor nauk medycznych i praktyk cieszący się dobrą opinią wśród pacjentek. Jest specjalistą ginekologiem i położnikiem z Bydgoszczy. Pracuje w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Odpowiada na pytania z zakresu patologii szyjki macicy, cytologii, interpretacji wyników, antykoncepcji, ciąży, porodu, połogu oraz inne dotyczące ginekologii i położnictwa.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.