Czy niewielka ilość płynu w jamie brzusznej jest groźna?

Witam Doktorze. W sobotę zaczął mnie boleć brzuch. Zaniepokoiło mnie to i poszłam na USG które wykazało niewielka ilość wody w jamie brzusznej. Zrobiłam komplet badań morfologie , badania na trzustkę, wątrobę, poziom cukru, kreatyninę, tsh oraz tomografię brzucha z kontrastem która wykazała: Wszystkie narządy wewnętrzne ok poza: - zespół dziadka do orzechów - obustronie w rynnach bocznych widoczny płyn - na granicy poziomu badania, po lewej stronie sięga bieguna śledziony, po prawej do okrężnicy wstępującej, - nerki ok - węzły chłonne ok -jelita w części objętej badaniem (do poziomu S1) bez ewidentnej patologii, ocena utrudniona ze zwzględu na treść pokarmowa Bardzo proszę o wypowiedź. Ból brzucha mi ustępuje ale jest wzdęty środkiem, cierpię na zaparcia, jestem po okresie, przyjmowałam lek eutyrox na tarczycę, wyniki w normie. Oddaje gazy i jak wezme xenne to sie wypróżniam. Bardzo dziękuje z góry za odpowiedź. Pozdrawiam Natalia

dr n. med. Maciej Świtoński

KT jemy brzusznej nie obejmuje miednicy. Zatem nic nie wiadomo o narządzie rodnym. Może miało miejsce pęknięcie torbieli jajnika? W takich sytuacjach niejasnych dolegliwości bólowych jamy brzusznej zaczynających się ostro raczej powinno się wykonać KT jamy brzusznej i miednicy. Po takim niepełnym badaniu, jak widać nadal pozostaje znak zapytania. Nie mniej badania laboratoryjne i obrazowe są jedynie badaniami dodatkowymi. Leczy się chorego a nie wyniki badań. Powinna Pani być zbadana ponownie przez chirurga, ginekologa i gastroenterologa. Trzeba wykonać rewalidację badań laboratoryjnych. Dodatkowo koniecznie trzeba oznaczyć parametry stanu zapalnego: CRP i prokalcytoninę. Dobrze jeśli były zrobione przy poprzednim panelu badań. Będzie można ocenić trend. Zatem jutro koniecznie trzeba powrócić do SOR- u w którym była Pani diagnozowana poprzednio. Nie pisze Pani, czy dolegliwości nadal się utrzymują? Fundamentem jest badanie lekarskie. Sądzę, że trzeba je powtórzyć.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3067 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.