Hemkortin-HC

 • Skład

  1 g maści zawiera 5 mg octanu hydrokortyzonu i 5 mg siarczanu cynku. 1 czopek zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu i 10 mg siarczanu cynku.

 • Działanie

  Preparat do stosowania miejscowego. Hydrokortyzon jest głównym kortykosteroidem wydzielanym przez korę nadnerczy. Działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Jest farmakologicznie czynny, w odróżnieniu od kortyzonu, który dopiero w wątrobie jest przekształcany do postaci czynnej - hydrokortyzonu. Po podaniu miejscowym wchłania się w niewielkim stopniu w skórę, jednak po podaniu doodbytniczym wchłanianie do krążenia ogólnego jest znaczące. Wiąże się z białkami osocza w znacznym stopniu, głównie z globulinami wiążącymi kortykosteroidy i albuminami. Metabolizowany jest w większości tkanek, a głównie w wątrobie, do związków nieczynnych biologicznie. Metabolity wydalane są przez nerki, głównie w postaci glukuronidów i siarczanów, a także pochodnych nieskoniugowanych. Nieznaczne ilości wydzielane są z żółcią. Siarczan cynku ma łagodne działanie ściągające oraz działa miejscowo wytrącając białka i zmniejszając stan zapalny i obrzęk. Działa na powierzchni skóry, w małym stopniu przenikając do wnętrza komórek.

 • Wskazania

  Leczenie hemoroidów, stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu, świądu odbytu. Preparat może być stosowany w okresie przed- i pooperacyjnym.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Cukrzyca, gruźlica, jaskra, osteoporoza, ostre psychozy, zakażenia grzybicze i wirusowe, zakrzepica żylna. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

 • Środki ostrożności

  Lek należy odstawić, jeśli wystąpią objawy podrażnienia. Jeśli występuje równocześnie zakażenie, alergia lub inne objawy, należy stosować odpowiednie leczenie przyczynowe.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat może być stosowany w ciąży jedynie, w przypadku bezwzględnej konieczności, po dokładnej analizie korzyści w stosunku do ryzyka. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Sporadycznie może pojawić się pieczenie odbytu, zwłaszcza w przypadku znacznego uszkodzenia naskórka. W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy niepożądane spowodowane ogólnoustrojowym działaniem hydrokortyzonu.

 • Działanie z innymi lekami

  Jednoczesne stosowanie NLPZ może powodować wystąpienie wrzodów żołądka i dwunastnicy, owrzodzenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Zaleca się ostrożność podczas skojarzonego leczenia z kwasem acetylosalicylowym u pacjentów z hipoprotrombinemią. Podczas stosowania z fenytoiną, działanie terapeutyczne kortykosteroidów może być zmniejszone z powodu nasilonego metabolizmu i zmniejszenia stężenia leku w osoczu; może być wskazane zwiększenie dawki kortykosteroidów. Stosowanie szczepionek i leczenia immunizacyjnego nie jest wskazane podczas stosowania preparatu, ze względu na zwiększone ryzyko neurologicznych powikłań i możliwego obniżenia poziomu przeciwciał lub braku odpowiedzi na szczepienie.

 • Dawkowanie

  Zazwyczaj stosuje się 1 czopek lub nakłada niewielką ilość maści za pomocą dołączonego aplikatora 2 razy dziennie (rano i wieczorem) oraz po każdym wypróżnieniu. Stosować 3-4 dni, do ustąpienia stanu zapalnego.

 • Danych o lekach dostarcza: