Cyclo 3 Fort

 • Skład

  1 kaps. zawiera: 150 mg suchego wyciągu z kłącza ruszczyka kolczastego, 150 mg metylochalkonu hesperydyny i 100 mg kwasu askorbowego. Kapsułki zawierają żółcień pomarańczową FCF.

 • Działanie

  Preparat o działaniu ochraniającym naczynia krwionośne oraz poprawiającym napięcie ściany naczyń żylnych. Poprawa napięcia ściany naczyń żylnych jest wynikiem α-adrenergicznego mechanizmu działania, wynikającego z bezpośredniego pobudzenia receptorów postsynaptycznych α1 i α2 (wyciąg z ruszczyka kolczastego działa jako agonista tych receptorów) oraz z ich pośredniego pobudzenia poprzez przesunięcie noradrenaliny zmagazynowanej w zakończeniach nerwowych. Hesperydyna zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i przeciwdziała powstawaniu obrzęków. Jej działanie jest wzmocnione przez kwas askorbowy, który zwiększa oporność naczyń włosowatych. Preparat oddziaływuje więc na ścianę naczyń żylnych dwukierunkowo: tonizująco i troficznie. Wyciąg z ruszczyka kolczastego i hesperydyna wchłaniają się z przewodu pokarmowego z Cmax w surowicy w 2. h po podaniu doustnym. Eliminacja następuje z moczem i kałem. Wydalanie z kałem wiąże się z krążeniem wątrobowo-jelitowym.

 • Wskazania

  Preparat wskazany jest do stosowania u dorosłych. Leczenie objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból). Pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na zawartość kwasu askorbowego: zaburzenia w gospodarce żelazowej (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna).

 • Środki ostrożności

  W przypadku wystąpienia biegunki należy przerwać leczenie. Należy skontaktować się z lekarzem jeśli: pojawi się stan zapalny skóry lub zgrubienia podskórne czy owrzodzenia skóry; wystąpi nagły obrzęk jednej lub obu kończyn dolnych, niewydolność serca lub nerek. W przypadku nasilenia się hemoroidów leczenie powinno być krótkotrwałe. Podawanie preparatu nie jest substytutem odpowiedniego leczenia innych schorzeń proktologicznych. W przypadku gdy objawy nie ustąpią w ciągu 1 tyg., należy przeprowadzić badanie proktologiczne i ponownie zweryfikować sposób leczenia. Preparat zawiera barwnik azowy, żółcień pomarańczową FCF i może powodować reakcje alergiczne.

 • Ciąża i laktacja

  W celu zachowania ostrożności zaleca się unikać stosowania preparatu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Często: biegunka (niekiedy ciężka, połączona z ryzykiem utraty masy ciała i płynów/elektrolitów, jeśli leczenie jest kontynuowane, ustępuje po odstawieniu preparatu), bóle brzucha. Niezbyt często: bezsenność, niestrawność, mdłości, rumień, świąd, skurcze mięśni, bóle kończyn. Rzadko: nerwowość, zawroty głowy, uczucie zimna w kończynach, ból naczyń żylnych, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, aftowe zapalenie jamy ustnej, zwiększenie aktywności AlAT. Częstość nieznana: odwracalne mikroskopowe, głównie limfocytarne, zapalenie okrężnicy, ból żołądka, wysypka plamkowo-grudkowa i pokrzywka.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli: w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból): 2-3 kaps. na dobę. Można przyjmować 1 kaps. rano i 1 kaps. wieczorem lub 2 kaps. rano i 1 kaps. wieczorem. Pomocniczo w leczeniu objawów związanych z żylakami odbytu: 4-5 kaps. na dobę. Można przyjmować 2 kaps. rano i 2 kaps. wieczorem lub 3 kaps. rano i 2 kaps. wieczorem. W hemoroidach preparat przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania (nie dłużej niż tydzień). Sposób podania. Kapsułki należy popić szklanką wody.

 • Uwagi

  Kwas askorbowy ze względu na właściwości redukujące może wpływać na wyniki badań diagnostycznych (np. oznaczanie zawartości glukozy, bilirubiny, aktywności aminotransferazy, mleczanów).

 • Danych o lekach dostarcza: