Sucha pupa niemowlaka

Pieluchy jednorazowe, potocznie zwane pampersami. To wynalazek, który ułatwił życie rodzicom. Nie tylko nie trzeba ich prać i prasować, ale bez żalu można wyrzucić.

Przeważnie są wykonane z waty celulozowej. Pieluszka o dobrej jakości powinna być chłonna i utrzymywać wilgoć z dala od pupy malucha. Nowsze typy mają wkłady wiążące mocz do postaci żelu. Najlepiej jak pampersy są pokryte delikatną, przyjemną w dotyku i nie podrażniającą wrażliwej skóry włókniną. Delikatne ciało małego dziecka dobrze będzie się czuło w takiej otoczce. Ale pamiętajmy, pieluchy należy dobierać także pod względem rozmiaru. Jest on wyraźnie zaznaczony na opakowaniu i zależy od wagi dziecka. Za mała lub za duża pieluszka nie gwarantuje odpowiedniej skuteczności. Doskonała pielucha powinna więc być idealnie umocowana, czyli zaopatrzona w dobrze trzymające rzepy.


Dla każdego coś miłego

Niektóre pieluszki powlekane są balsamami, które mają dodatkowo pielęgnować skórę dziecka. Musimy jednak mieć na uwadze, że są nie dla każdego. Nasz bobasek może przecież być uczulony na któryś ze składników kremu. Obok różnych kolorów i wzorów, producenci proponują także pieluchy na specjalne okazje, np. na basen lub treningowe - do nauki korzystania z nocnika, a także niezwykłe pieluchy specjalne dla noworodków - z wycięciem na kikut pępowinowy.

Choć jakość pieluch jednorazowych jest coraz lepsza i dzieciom powinno być w nich sucho i wygodnie, to nie ma jednego rodzaju środków, które są dobre dla wszystkich. Dzieci przecież mają różną budowę i inną wrażliwość skóry. Niekiedy trzeba długo szukać, aby znaleźć idealny typ pampersów dla naszego dziecka.


Moc natury

Dla tradycjonalistów mamy pieluchy wielorazowe, które sprawdziły się w kilku pokoleniach. Dawniej były to po prostu kawałki tkaniny umieszczone między nóżkami. Dopiero potem zaczęto robić pieluchy tetrowe i flanelowe. W celu zabezpieczenia przed przemoczeniem na pieluchę nakładało się majtki z ceraty. Z czasem zastąpiły je pieluszki wielowarstwowe. Generalnie zaletą pieluch tetrowych jest naturalny surowiec, z którego są zrobione - powinny więc być zdrowsze, powodować mniej uczuleń i odparzeń. Są one idealnym rozwiązaniem dla tych wszystkich dzieci, które nie mogą używać jednorazowych, w większości zrobionych ze sztucznych surowców.

Ale niestety, pieluszki tetrowe są tylko dla rodziców, którzy mają dużo czasu na opiekę nad dzieckiem. Obok pieluch tetrowych, w sklepach są dostępne także pieluszki wielorazowe z innych materiałów naturalnych - konopi oraz bambusa. Często są w przepięknych kolorach, wykonane z miłych, delikatnych, a przede wszystkim naturalnych składników. Ale uwaga, pojawiły się też pieluchy z mikrofibry, czyli ze sztucznego tworzywa, a te już nie są dla każdego. Dużą zaletą nowoczesnych pieluch wielorazowych jest fakt, że zawierają one warstwę odprowadzającą wilgoć od pupy dziecka, co wyraźnie zmniejsza ryzyko odparzeń.


Jak dokonać wyboru?

Jakie pieluchy są najlepsze dla naszego dziecka? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Albowiem to, co będzie dobre dla jednego dziecka, drugiemu może już nie posłużyć. Trzeba więc do pieluszkowego problemu podchodzić bardzo indywidualnie. Jedno jest pewne, bez względu na dokonany wybór, najważniejsza potem jest higiena, dbanie o zmienianie pieluch w odpowiedniej chwili. W przeciwnym razie naszemu maluchowi grożą po prostu odparzenia - zaczerwienione pośladki i okolice krocza, dodatkowo nadmiernie ocieplone oraz wrażliwe na dotyk i czynności pielęgnacyjne. Uwaga, zaniedbanie odparzeń może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry. Jeśli więc zauważymy objawy odparzeń, to trzeba czym prędzej je zlikwidować.

Pamiętajmy, że noworodek siusia ok. 30 razy na dobę. Dziecko karmione piersią może robić kupkę po każdym karmieniu. Tak więc im młodszy malec, tym częściej wymaga zmiany pieluszek. Pampersy nie mogą być traktowane jak zbiornik na odchody. Z kolei jeśli używamy pieluszek tetrowych, to do prania stosujmy tylko proszki przeznaczone dla dzieci, np. płatki mydlane, a program płukania w pralce nastawiajmy dwa razy.

A kiedy nasze dziecko zacznie pewnie siedzieć, z reguły ok. 8-9 miesiąca życia, zaczyna się nauka korzystania z nocnika. A nasz pieluszkowy problem powoli znika.

Autor: Barbara Jagas

Komentarze