Oblicza łuszczycy są różne

Przyczyna choroby nie jest do końca znana, jedni kładą nacisk na genetykę, drudzy na czynnik immunologiczny, a jeszcze inni na stres i niezdrowy styl życia. Oblicza łuszczycy są różne – od lekkiej do bardzo ciężkiej, plackowatej, a także łuszczycowego zapalenia stawów. Taka łuszczyca potrafi dać się we znaki.

Objawy, proszę bardzo: krosty i czerwone plamy pokryte łuską, które swędzą, pieką i bolą. Wielu chorych przechodzi z tego powodu załamanie psychiczne. Niektórzy popełniają samobójstwo.


Czy wiesz, że… …na łuszczycę w Polsce choruje ponad milion osób, na świecie od 0,1 do 11 proc. społeczeństwa.

Przełom


Ale są osoby, którym łuszczyca nie zrujnowała życia. Wręcz przeciwnie… Należą do nich 28-letni Tomek z Poznania, któremu dzięki chorobie udało się schudnąć (a ważył 135 kg), Kamila, młoda mama z Warszawy, która zaczęła bardziej o siebie dbać, oraz 42-letni Rafał, który odkrył nową pasję – fotografikę. Jak to możliwe?


>>>Baza chorób. Zobacz, jakie choroby są najczęściej wyszukiwane


>>>CUKRZYCA - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie


Sygnały


Tomek wciąż przybierał na wadze, palił oraz pił, aż żadna dziewczyna nie chciała na niego spojrzeć. Z czasem stał się odludkiem, w dodatku zaczął mieć problemy z żołądkiem oraz bóle głowy. Kamila była coraz bardziej osłabiona, ale dalej starała się być idealna w każdej roli. Także Rafał, szczur korporacyjny, zmieniający partnerki jak rękawiczki, nic złego nie widział w swoim trybie życia, chociaż coraz częściej chorował na depresję. Wtedy musiał brać zwolnienie, a to pogarszało już i tak napięte stosunki z szefem.


>>>Wszystko o astmie i alergiach


Wkrótce pojawiły się pierwsze objawy choroby. W przypadku Tomka były to niewielkie krostki na głowie. W przypadku Kamy były to niewielkie czerwone plamki, które pojawiły się na nogach i szyi. Rafał długo ignorował drobne krostki na ramionach.CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE "ŚWIAT ZDROWIA"